Kapcsolási, forgalomirányítási és vezeték nélküli kommunikációs alapok
A vezeték nélküli hálózatok mobilitást biztosítanak a felhasználók számára, hogy bárhonnan és bármikor csatlakozni tudjanak a hálózathoz, utazás, barangolás közben is. Vezeték nélküli helyi hálózat (Wireless LAN, WLAN) alatt az otthonokban, irodákban és épületekben használt vezeték nélküli hálózatokat értjük. Bár a WLAN kábelek helyett rádiófrekvenciás hullámokat használ adatátvitel céljából, mégis a kapcsolt hálózat részét képezi és Ethernethez hasonló keretformátumot használ.
A vezeték nélküli hálózatok a következő osztályokba sorolhatók:
Az IEEE 802.11 WLAN szabvány határozza meg, hogy a vezeték nélküli kapcsolatok fizikai rétege és MAC alrétege hogyan használja az adott frekvenciatartományt.
Az IEEE 802.11 szabványon belül számos megvalósítás jött létre az idők folyamán, melyek közül a jelentősebbek a következők:
Minden vezeték nélküli eszköz az elektromágneses spektrum rádióhullám-tartományában működik. A WLAN hálózatok a 2,4 GHz-es és az 5 GHz-es frekvenciasávban működnek. A vezeték nélküli LAN-eszközök a rádióhullám-tartomány meghatározott frekvenciáira hangolt adókkal és vevőkkel rendelkeznek. Pontosabban, a következő frekvenciasávok vannak kiosztva a 802.11 vezeték nélküli LAN-okhoz:
A szabványok lehetővé teszik a különböző gyártók eszközei közötti együttműködést. A WLAN-szabványokat három nemzetközi szervezet kezeli:
A legegyszerűbb vezeték nélküli hálózathoz legalább két eszköz szükséges. Mindegyik berendezésben lenni kell egy adó- és egy vevőegységnek, melyek azonos frekvencián működnek.
Általában azonban egy vezeték nélküli hálózat telepítéséhez szükséges:
A vezeték nélküli kommunikációt a végberendezésben lévő hálózati kártya végzi, mely tartalmazza az adó/vevő áramkört is. Működtetéséhez megfelelő szoftver meghajtó (driver) szükséges. A laptopok, tabletek és okostelefonok általában beépített vezeték nélküli hálózati kártyával rendelkeznek. Ha egy eszközben nincs ilyen kártya, akkor használhatunk USB vezeték nélküli adaptert.
A végberendezéseket a hálózathoz kapcsoló hálózati kiszolgáló eszköz típusa többféle lehet a WLAN méretétől és követelményeitől függően.
Például egy otthoni felhasználó rendszerint egy kis méretű vezeték nélküli forgalomirányítóhoz csatlakoztatja eszközeit. A vezeték nélküli forgalomirányító egyben:
A vezeték nélküli forgalomirányító kisvállalati vagy otthoni környezetben gyakran hozzáférési pontként működik. A forgalomirányító az internet szolgáltató (ISP) DSL-modemjéhez kapcsolódik, és alapjelzésekkel (beacon) hirdeti saját szolgáltatásait, melyek tartalmazzák saját azonosítóját is (shared service set identifier, SSID). A vezeték nélküli kliens eszközök felismerik a forgalomirányító SSID-ját, megpróbálnak csatlakozni hozzá és hitelesíteni magukat, hogy internet eléréshez jussanak.
Ilyen feltételekkel egy vezeték nélküli forgalomirányító teljesítménye elegendő arra, hogy kiszolgálja a WLAN-t, a 802.3 Ethernet-et és az ISP-hez való kapcsolódást. A legtöbb vezeték nélküli forgalomirányító további funkciókat is biztosít, mint például nagy sebességű hozzáférés, videofolyam támogatás, IPv6-címzés, QoS, konfigurációs segédprogram és USB-portok nyomtatók vagy hordozható meghajtók csatlakoztatására.
Ezen felül azok az otthoni felhasználók, akik szeretnék kibővíteni vezetékes és vezeték nélküli hálózatuk hatótávolságát, Powerline adaptert is telepíthetnek. Ez az eszköz elektromos vezetéken nyújt olyan hálózati összeköttetést, mely alkalmas HD videó adatfolyamok továbbítására és online játékokhoz is. Beüzemelésük egyszerű: be kell csatlakoztatni a fali aljzatba vagy a hosszabbítóba, és máris egy gombnyomással csatlakoztatni lehet az eszközt.
A hozzáférési pontok két kategóriába sorolhatók: önálló AP-k és vezérlő alapú AP-k (controller-based).
Az önálló AP-k más eszközökkel nincsenek kapcsolatban, konfigurálásuk parancssorból vagy grafikus felületen történik. Használatuk akkor indokolt, ha a hálózatban csak néhány hozzáférési pontra van szükség. Amennyiben igény van rá, több AP vezérelhető együtt vezeték nélküli tartományi szolgáltatással (wireless domain services, WDS) a CiscoWorks Wireless LAN Solution Engine (WLSE) segítségével.
Megjegyzés: Egy otthoni forgalomirányító jó példa az önálló AP-re, mivel a teljes konfiguráció az eszközön található.
A vezérlő alapú AP-k szerverfüggő eszközök, melyek nem igényelnek kezdeti konfigurálást. A Cisco kétféle vezérlő alapú megoldást kínál. A vezérlő alapú AP-k akkor hasznosak, ha a hálózatban sok hozzáférési pontra van szükség. Bármennyi AP kerül is a hálózatba, mindegyik konfigurálását és felügyeletét a WLAN-vezérlő végzi.
Megjegyzés: Néhány AP típus képes mind önálló-, mind vezérlő módban működni.
A legtöbb üzleti célú AP-hez külső antennát kell használni, hogy teljes értékű eszközként működjön. A Cisco által a 802.11 AP-khez fejlesztett antennák illeszkednek a megkívánt telepítési feltételekhez, beleértve a fizikai szerkezetet, a hatótávolságot és a kivitelt.
A Cisco Aironet AP-khez csatlakoztatható:
Az IEEE 802.11n/ac/ad szabvány által használt MIMO-technológia megnöveli az elérhető sávszélességet. A MIMO több antennát (legfeljebb 4 ill. 8) alkalmaz, így nagyobb adatforgalomra képes, mint ami egy antennával lehetséges.
Megjegyzés: A vezeték nélküli forgalomirányítók sem egyformák. A belépő szintű 802.11n forgalomirányítók sebessége 150 Mb/s, egy WI-Fi adó-vevőjük és egy antennájuk van. A nagyobb sebességű 802.11n forgalomirányítók több adó-vevőt és több antennát használnak, így több adatcsatornát kezelhetnek egyszerre. Például, a két adó-vevővel és két antennával felszerelt 802.11n router legfeljebb 300 Mb/s sebességre képes, míg 450 és 600 Mb/s-hoz már négy adó-vevő és antenna kell.
A vezeték nélküli LAN-oknak többféle hálózati topológiájuk lehet. A 802.11 szabvány kétféle módot határoz meg:
Ad hoc vezeték nélküli mód, amikor két kliens egyenrangú félként (peer-to-peer, P2P) kommunikál, AP vagy forgalomirányító használata nélkül. Egy vezeték nélküli munkaállomáson beállítható az ad hoc mód, ami engedélyezi más eszközök becsatlakozását. A Bluetooth és a Wi-Fi Direct példák az ad hoc módra.
Megjegyzés: Az IEEE 802.11 szabvány az ad hoc hálózatot független alap szolgáltatás készletnek (independent basic service set, IBSS) hívja.
Az ad hoc topológia másik változata, mikor egy mobil internet eléréssel rendelkező okostelefon vagy tablet személyes hotspotként üzemel (hotspot = vezeték nélküli internet-elérési pont). Ezt a tulajdonságot néha pányvázásnak (Tethering) nevezik. A hotspot beállítása egy okostelefonon általában azt jelenti, hogy az ideiglenesen Wi-Fi routerként üzemel. Ekkor más eszközök kapcsolódhatnak hozzá és hitelesíthetik magukat, hogy internet eléréshez jussanak. Az Apple iPhone esetében ennek neve Personal Hotspot, míg Android eszközökön Tethering vagy Portable Hotspot.
Az IEEE 802.11 architektúra elemei egymással együttműködve szolgálják ki a WLAN-klienseket. A szabvány kétféle infrastruktúra topológiát határoz meg: alap szolgáltatás-készlet (Basic Service Set, BSS) és kiterjesztett szolgáltatás-készlet (Extended Service Set, ESS).
Basic Service Set
A BSS egyetlen AP-ből és a hozzá kapcsolódott vezeték nélküli kliensekből áll. A következő ábrán két BSS látható. A körök jelölik azt a területet, amelyen belül a vezeték nélküli kliensek kommunikálni képesek. Ez a terület a cella (Basic Service Area, BSA). Ha a kliens kilép a cellából, többé nem képes kommunikálni a BSA más ügyfeleivel. A BSS topológiai építőelem, a BSA a valós lefedett terület (a két fogalmat gyakran vegyesen használják).
A BSS-t a hozzáférési pont (AP) MAC-címe egyedileg azonosítja, neve: Basic Service Set Identifier (BSSID). Tehát a BSSID a BSS formális neve és csak egyetlen egy AP-hez tartozhat.
Extended Service Set
Ha egyetlen BSS lefedettsége már nem elég, akkor több BSS-t kell egymáshoz csatlakoztatni közös elosztórendszeren (distribution system, DS) keresztül. A fenti ábrán egy ESS látható, mely két BBS-ből és az azokat összekapcsoló vezetékes elosztórendszerből áll. Az egyik cella (BSA) kliensei képesek kommunikálni a másik cella ügyfeleivel, feltéve ha mindketten ugyan abban az ESS-ben vannak. A mobil kliensek kapcsolatvesztés nélkül barangolhatnak a cellák között. A téglalap jelöli azt a területet, amelyen belül az ESS tagjai kommunikálni tudnak egymással, a neve: Extended Service Area (ESA). Egy ESA általában több, egymást átfedő cellából épül fel. Az ESS-t egy SSID azonosítja, a benne levő BSS-eket pedig a saját BSSID-jük. Biztonsági okokból további SSID-k rendelhetők az ESS-hez, így szétválaszthatók a különböző szintű hálózati hozzáférések.
Megjegyzés: A 802.11 szabvány az ad hoc módot IBSS-nek nevezi.
Minden 2. rétegbeli (Layer2) keret fejrészből, adatrészből és ellenőrző összegből (FCS) áll. A 802.11 keretformátum hasonlít az Ethernet-hez, de jóval több mezőt tartalmaz.
A 802.11 keretek a következő mezőkből épülnek fel:
Megjegyzés: A címmezők tartalma változhat a Frame Control mező beállításaitól függően.
A közegelérés az a módszer, amellyel az eszköz meghatározza, hogyan és mikor fér hozzá az átviteli közeghez, ha adatokat kell továbbítani a hálózaton. Az IEEE 802.11 WLAN-ok a CSMA/CA (Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance, vivőérzékeléses többszörös hozzáférés ütközés elkerüléssel) MAC-protokollt használják. Bár az elnevezés hasonlít az Ethernet CSMA/CD-re, a működési elv azonban egészen más.
A Wi-Fi rendszerek fél-duplex, megosztott közegben működnek, ezért a vezeték nélküli kliensek ugyanazt a rádiócsatornát használhatják adásra és vételre egyaránt. Ez problémát okoz, mert adás közben a kliens nem hall semmit, így az ütközést sem tudja érzékelni. Megoldásként az IEEE kifejlesztett egy kiegészítő ütközés-elkerülési módszert, melyet DCF-nek (Distributed Coordination Function) hívnak. DCF használata esetén a kliens csak akkor kezdeményez adást, ha a csatorna szabad. Minden átvitel nyugtázott; ha a kliens nem kap visszaigazolást, feltételezi, hogy ütközés történt, majd újra próbálkozik egy véletlen időtartam után.
A vezeték nélküli kliensek és az AP-k RTS és CTS vezérlőkereteket használnak a tényleges adatforgalom elősegítéséhez.
Mielőtt a vezeték nélküli kliens adatküldésbe kezdene, először megvizsgálja a közeget, hogy más eszközök adásban vannak-e. Ha nincsenek, akkor egy RTS-keretet küld az AP-nak. Ez a keret egy kizárólagos hozzáférési kérelem az RF-közeghez egy meghatározott időtartamra. Az AP fogadja a keretet és ha az RF rendelkezésre áll, megadja a hozzáférést a kliensnek a kért időtartamra egy CTS-keret küldésével. Az összes többi vezeték nélküli eszköz is észleli a CTS-keretet, amely lefoglalta a közeget az adó számára.
A CTS vezérlőkeret tartalmazza azt az időintervallumot, amíg az állomás átvitelt végezhet. A többi kliens szünetelteti az adást legalább a megadott időtartamra.
A vezeték nélküli klienseknek csatlakozniuk kell egy AP-hoz vagy egy vezeték nélküli forgalomirányítóhoz, hogy kommunikálni tudjanak a hálózaton. A 802.11 folyamat fontos része a WLAN felderítése, majd a hozzákapcsolódás.
A vezeték nélküli kliensek által használt felügyeleti keretek végzik a következő 3 lépéses műveletsort:
A vezeték nélküli kliens és az AP társításához egyeztetni kell bizonyos paramétereket, melyeket mindkét eszközön konfigurálni kell. A leggyakoribb vezeték nélküli paraméterek:
A csatlakozás érdekében a vezeték nélküli eszközöknek fel kell kutatniuk az AP-t vagy a forgalomirányítót, melyhez egy pásztázási (probe) folyamatot alkalmaznak. Ez lehet:
Az 1. ábra bemutatja, hogyan működik a passzív mód az AP által időközönként szórt beacon keretekkel.
A 2. ábra bemutatja, hogyan működik az aktív mód a kliens által küldött szondakéréssel (probe request) egy adott SSID felé. Az SSID-t birtokló AP szondaválasz (probe response) kerettel felel.
A vezeték nélküli kliens küldhet szondakérést SSID nélkül is a közelben található WLAN-ok felderítésére. Az SSID-szórással konfigurált AP-k válaszolnak és elküldik azonosítójukat. Ahol az SSID-szórás tiltott, az AP nem válaszol a kérésre.
A vezeték nélküli LAN-eszközök adó- és vevőáramkörei megadott frekvenciákra vannak hangolva. A gyakorlatban a frekvenciákat tartományokra osztják, majd tovább darabolják, a kapott egységet pedig csatornának nevezik.
Ha egy adott csatorna iránt túl nagy az igény, a csatorna túltelítetté válhat. A vezeték nélküli átviteli közeg telítettsége a kommunikáció minőségének romlásához vezet. Az évek során számos módszer jelent meg a vezeték nélküli kommunikáció javítására és a telítettség csillapítására. Az alábbi technológiák a csatornák hatékonyabb kihasználásával segítik a telítettség csökkentését:
Az IEEE 802.11/b/g/n szabványok mindegyike a rádiótartomány mikrohullámú frekvenciáin működik. Az IEEE 802.11b/g/n a 2,4 - 2,5 GHz-en, míg a 802.11a/n/ac a szigorúbban szabályozott 5 GHz-en. A teljes spektrum csatornákra van osztva, melyeket a középfrekvencia és a sávszélesség határoz meg.
A 2,4 GHz-es sáv is több csatornára van osztva, melyek 5 MHz eltolással követik egymást és sávszélességük 22 MHz. A 802.11b szabvány szerint 13 csatorna van (Európa). A 22 MHz sávszélesség 5 MHz-es eltolásokkal átfedést okoz a csatornák között.
Megjegyzés: Észak-Amerikában 11 csatorna van a 802.11b szabvány szerint.
Interferencia akkor alakul ki, ha egy nemkívánatos jel átfedésbe kerül a csatorna jelével és eltorzítja azt. Az interferencia elkerülhető átfedésben nem levő csatornák használatával, ezek a 802.11b esetében az 1, 6 és 11-es csatornák.
A több AP-t használó WLAN-ok esetében bevált gyakorlat a nem-átlapolódó csatornák használata. Ha három szomszédos AP van, használjuk az 1, 6 és 11 csatornákat, ha csak kettő, akkor használhatjuk bármelyik egymástól 5 csatornára levőket, pl.: 5 és 10. A legtöbb AP automatikusan is tud csatornát választani, a szomszédos eszközök csatornahasználatától függően. Néhány eszköz folyamatosan figyeli a rádiótartományt és dinamikusan igazítja a csatornabeállítást a környezet változásának megfelelően.
A 802.11n szabványú WLAN-ok a szélesebb, kevésbé zsúfolt 5 MHz-es tartományban is működnek, ezzel is csökkentve a „véletlen szolgáltatás-megtagadás (DoS)” esélyét. Például a 802.11n szabvány, amely OFDM-t használ, négy nem-átlapolódó csatornát támogat.
A 802.11n ezen kívül képes a csatornák kötegelésére, azaz összefog két 20 MHz-es csatornát egy 40 MHz szélességűvé. A csatornák összekötése növeli a hasznos átviteli sebességet azáltal, hogy két csatornán egyidejűleg szállít adatokat.
A legmodernebb AP-k automatikus csatorna hangolással kerülik el az interferenciát.
Megjegyzés: Az IEEE 802.11ac is OFDM-t használ, a csatornák szélessége 80, 160 illetve 80+80.
Költséghatékony és magas szintű szolgáltatást nyújtó WLAN megvalósításához gondos tervezés szükséges, legyen szó akár egyszerű telepítésről, akár bonyolult konstrukcióról. Mindenképpen szükséges egy jól dokumentált terv, mielőtt a hálózat megépítése elkezdődne.
Egy WLAN által kezelhető felhasználók számát nem egyszerű kiszámolni, mert több tényező befolyásolja. Számít a földrajzi elhelyezkedés, beleértve a tereptárgyakat és mesterséges szerkezeteket, az elvárt sávszélesség, a nem-átlapolódó csatornák használata több AP esetén, valamint az adóteljesítmény.
Az AP-k helyének tervezésekor nem elegendő csak a hatókört jelző körök elhelyezése a rajzon, más feltételeket is figyelembe kell venni:
A fenti elvek figyelembevételével becsüljük meg minden AP várható lefedési területét! Ez az érték függhet még az alkalmazott WLAN-szabvány(ok)tól, környezeti tényezőktől, az AP-n konfigurált adóteljesítménytől és még sok egyébtől. Tanulmányozzuk át az AP műszaki leírását is a lefedettség kiszámításához.
A cella (BSA) jelöli a csatorna által lefedett területet. ESS telepítésekor 10-15% átfedés szükséges az elemi cellák között, melyek nem átlapolódó csatornákat használnak (pl.: 1-es és 6-os). Így közös SSID-vel lehetőség van barangolásra a teljes lefedettségi területen (ESA). Fontos még a helyszíni szemle, melyen megvizsgálható az AP-k elhelyezésének módja.